Деловой язык
Потелло Н. Я. Теорія і практика ділового мовлення: Навч. посібник.— К.: МАУП, 1999.— 132 с.— Бібліогр.: с. 129. |
§ 3. НАКАЗ |
Одним із найпоширеніших документів є наказ. Він має не лише розпорядче, а й виховне значення, бо його можуть зачитувати перед колективом і вивішувати для ознайомлення, тому мова наказу повинна відзначатися особливою чіткістю і точністю, високою культурою. Накази охоплюють широке коло питань. Це організація праці, добір і розстановка кадрів, трудова дисципліна, заохочування до праці тощо. Накази бувають щодо особового складу і з питань основної діяльності. У наказах щодо особового складу оформлюються відпустки, звільнення працівників, призначення, переміщення, нагороди, стягнення та ін. Накази з питань основної діяльності видаються при затвердженні перспективних чи інших планів, при підсумках діяльності підприємства та ін. Текст повинен мати наказову форму. Як правило, наказ складається з двох частин: констатуючої й розпорядчої. Іноді констатуючої частини може й не бути, зокрема у наказах, які не потребують роз'яснень та з різнопланових питань. У таких випадках тексти складаються з параграфів.Наводимо зразки наказу:
ПРОМИСЛОВО-ІНВЕСТИЦІЙНИЙ БАНК УКРАЇНИ (Промінвесгбанк України) Печерське відділення Промбудбанку м. Києва
НАКАЗ № 365 НАКАЗ № 8
Київ 15 квітня 1998 р. 23 січня 1999 р. КиТв
Про розподіл обов'язків між керівництвом Печерського відділення Промбудбанку м. КиєваЗ метою належної організації керівництва відділенням встановити такий розподіл обов'язків: 1. Залишаю за собою керівництво: а) з усіх питань внутрішньої і зовнішньої діяльності відділення та його зв'язків з органами державного управління; б) планово-економічним відділом, бухгалтерією, спецчастиною. 2. Покласти на заступника керуючого відділенням Лескова Є. Є. керівництво: а) відділенням фінансування й кредитування промисловості та будівельного комплексу; б) радою з економічної освіти. 3. Покласти на головного інженера відділення Ніколаєва С. І. керівництво: а) відділом інженерно-технічного контролю; б) комісією з розподілу рацпропозицій. Керуючий Ознайомлені: Контроль за виконанням наказу залишаю за собою. (підпис) (підпис) (підпис) В. В. Пущин Є. Є. Лесков С. І. НіколаєвПро грубі порушення окремими установами Промінвестбанку України виконавської дисципліни та серйозні недоліки в організації роботи з аналізу забезпечення проектно-кошторисною документацією будов, включених до проекту плану 1998 року (Текст) М. С. Зотов (підпис) Голова Правління Промінвестбанку України забезпечення, Правління пишуть з Зверніть увагу: а) слова порушення, двома н; б) прикметники промислово-будівельний, проектно-кошторисний пишуть через дефіс.
Зверніть увагу: а) слова обов'язки, зв'язки пишуть з апострофом; б) слова відділення, фінансування, кредитування, виконання мають подвоєння приголосних д і н; в) прикметники планово-економічний, інженерно-технічний пишуть через дефіс; г) у прізвищі Лесков пишуть є, бо звук е в російських прізвищах, що відповідає українському і, передається літерою є. А в прізвищах типу Ніколаєв пишуть літеру і, оскільки російська и у прізвищах на початку слова і після приголосних передається літерою і; д) після ж, ч, ш, щ в українській мові у прізвищах пишуть літеру й, отже, прізвище Пущин пишуть з й. |
Релевантная научная информация:
- 11.3. Просвещенный абсолютизм в России - Исторические науки
- КУЛЬТУРА ЄГИПТУ - Культурология
- АНТИЧНА КУЛЬТУРА - Культурология
- ЕПОХА ВІДРОДЖЕННЯ - Культурология
- ІСТОРІЯ УКРАЇНСЬКОЇ КУЛЬТУРИ - Культурология
- Розвиток культури в Україні у другій половині XVII-XVIII - Культурология
- § 3. ПРАВИЛА ОФОРМЛЕННЯ ОКРЕМИХ ДОКУМЕНТІВ - Деловой язык
- § 1. ПИСЕМНЕ МОВЛЕННЯ - Деловой язык
- § 3. НАКАЗ - Деловой язык
- § 3. ДОГОВІР - Деловой язык
- § 2. ЗВЕРТАННЯ - Деловой язык
- § 1. ГРАМАТИЧНА ФОРМА ДІЛОВИХ ДОКУМЕНТІВ - Деловой язык
- § 2. ПРАВОПИС СКЛАДНИХ ПРИКМЕТНИКІВ - Деловой язык
- § 3. РОЗПОРЯДЖЕННЯ - Деловой язык
- § 1. СИНТАКСИЧНІ ОСОБЛИВОСТІ ДІЛОВИХ ПАПЕРІВ - Деловой язык
- § 3. АВТОБІОГРАФІЯ - Деловой язык
- Глава 8 ДРЕВНЯЯ ИНДИЯ - Культурология
- Глава 13. РЕЛИГИЯ КАК МИРОВАЯ КУЛЬТУРНАЯ СИСТЕМА - Культурология
- Глава 14. ЕВРОПА И ВИЗАНТИЯ В СРЕДНИЕ ВЕКА - Культурология