География

Паламарчук М.М., Паламарчук О.М. Економічна і соціальна географія України з основами теорії: Посібник для викладачів економічних і географічних факультетів вузів, наукових працівників, аспірантів /М.М.
Паламарчук, О. М. Паламарчук — К Знання 1998. — 416 с.
2.4. ТЕРИТОРІАЛЬНІ РЕКРЕАЦІЙНІ СИСТЕМИ (ТРС)
До суспільно-територіальних належать і територіальні рекреаційні системи. Ці системи формуються на основі природних об'єктів, які задовольняють потреби людей у відпочинку, тому їх розглядають як рекреаційні ресурси. У географії склалося досить чітке уявлення про ці ресурси і способи їх оцінки, що включає природно-фізіологічні і соціально-економічні складові. Частина рекреаційних ресурсів безпосередньо споживається населенням під час неорганізованого відпочинку.
Інша частина зв'язана із спеціальними установами сфери обслуговування, що реалізують рекреаційну функцію (будинки відпочинку, санаторії, пансіонати тощо). ТРС мають у своєму складі також підприємства агропромислового комплексу, транспорту, сфери обслуговування. Усі вони забезпечують якість масового відпочинку. Нарешті, у рекреаційну систему входять селітебні елементи і місця застосування праці.

Територіальне будь-яка ТРС пов'язана з локальною або регіональною системою розселення, є її складовою. Для постачання продовольства відпочиваючим часто потрібна організація спеціальних агропромислових територіальних систем.

Специфічні взаємозв'язки у ТРС зумовлені безпосереднім споживанням рекреаційних ресурсів, використанням природних об'єктів установами обслуговування і формування рекреаційних потоків населення. Тому ТРС у вузькому розумінні складається із природних об'єктів (ресурсів), установ обслуговування і споживачів (рекреантів),

41

що їх використовують. Останні можуть розглядатися не лише у вигляді конкретних елементів, а як територіальне визначені кількісні значення потреб у рекреації і ступенів їх задоволення. За функціями рекреаційної діяльності, розрізняють чотири основні типи ТРС: 1) лікувальний, 2) оздоровчий: 3) спортивний: 4) пізнавальний.

Основною функцією ТРС першого типу є лікування. Вона спирається на природні чинники: мінеральні води, лікувальні грязі, кліматичні умови. Прикладами таких систем можуть бути курорти Трускавець. Моршин. Євпаторія. Саки. Куяльник. Цей тип ТРС передбачає високі вимоги до природних об'єктів, рівня обслуговування і ступеня благоустрою території. Лікувальну функцію доповнюють оздоровча і пізнавальна рекреації. однак вони мають допоміжний характер.

Основна функція оздоровчого типу ТРС — відновлення і розвиток фізичних та духовних сил людини, профілактика захворювань, зняття цтоми. Для цього типу ТРС властиві спеціальні природні об'єкти, високий рівень обслуговування відпочиваючих. Характерні заняття рекреантів: купання, сонячні і повітряні ванни, прогулянки, спортивні ігри, збирання грибів, ягід, екскурсії. Прикладами оздоровчого типу ТРС можуть бути Південний берег Криму. Карпатський регіон, приміські дитячі табори і дачні селища.

Спортивний тип ТРС передбачає такі заняття відпочиваючих, як спортивні ігри, змагання, походи, альпінізм, мисливцтво, ловля риби. Функціонально він також пов'язаний з оздоровленням і фізичним розвитком людини, але охоплює вужчий, спеціально підготовлений контингент рекреантів.

Цей тип ТРС передбачає високі вимоги до природних об'єктів, а в ряді випадків передбачає наявність спеціальних інженерних споруд (наприклад, підйомників, фунікулерів, канатних доріг).
В Україні немає природних умов для занять альпінізмом, дуже обмежені можливості для гірського туризму. ТРС спортивного типу у республіці можуть розвиватися у Карпатах. Криму, а також на базі різних водоймищ (водний туризм, вітрильний спорт і веслування).

Пізнавальний тип ТРС пов'язаний з реалізацією функції духовного розвитку людини через споживання природних і культурних цінностей. При цьому звичайно споживається інформація, враження, але не речовина або енергія. Цей тип систем часто територіальне пов'язаний з іншими типами ТРС і утворює багатофункціональні рекреаційні райони (Південний берег Криму, Карпатський регіон, М.Одеса з прилеглим до нього узбережжям Чорного моря). Спеціалізована пізнавальна рекреація має. як правило, короткочасний характер. Прикладами ТРС пізнавального типу в Україні можуть бути міста Львів, Канів, Умань.

ТРС включають регіональні системи і функціональні мережі. Під функціональними мережами розуміють окремі галузі рекреаційного господарства за їх певного розміщення. До таких мереж належать територіальні поєднання санаторіїв, будинків відпочинку, дачних кооперативів. будинків творчості тощо.

Функціональні мережі — основні структурні ланки ТРС. а тому можуть бути об'єктом самостійного вивчення. Регіональні ТРС формуються у вигляді рекреаційних районів, зон приміської рекреації, що складаються з рекреаційних пунктів, центрів, вузлів, агломерацій.

вернуться к содержанию
вернуться к списку источников
перейти на главную страницу

Релевантная научная информация:

  1. 2.4. ТЕРИТОРІАЛЬНІ РЕКРЕАЦІЙНІ СИСТЕМИ (ТРС) - География
  2. Паламарчук М.М., Паламарчук О.М. Економічна і соціальна географія України з основами теорії: Посібник для викладачів економічних і географічних факультетів вузів, наукових працівників, аспірантів /М.М. Паламарчук, О. М. Паламарчук — К Знання 1998. — 416 с. - География
  3. 2.1. СУСПІЛЬНО-ТЕРИТОРІАЛЬНИЙ КОМПЛЕКС ЯК НАЙБІЛЬШ ІНТЕГРОВАНИЙ ОБ´ЄКТ ДОСЛІДЖЕНЬ - География
  4. 3.2. ВИДИ ФУНКЦІОНАЛЬНИХ ЗВ´ЯЗКІВ - География
  5. 7.4. МІСЬКЕ І СІЛЬСЬКЕ НАСЕЛЕННЯ. СИСТЕМИ РОЗСЕЛЕННЯ - География
  6. 9.5. ІНТЕГРАЛЬНИЙ ПРИРОДНО-РЕСУРСНИЙ ПОТЕНЦІАЛ УКРАЇНИ ТА ЙОГО ТЕРИТОРІАЛЬНІ ВІДМІННОСТІ - География
  7. КУЛЬТУРА ЄВРОПИ, ВІЗАНТІЇ - Культурология
  8. ІСТОРІЯ УКРАЇНСЬКОЇ КУЛЬТУРИ - Культурология
  9. ВСТУП - География
  10. 1.1. ЛАНДШАФТНА ОБОЛОНКА ЯК ГЛОБАЛЬНИЙ ОБ´ЄКТ ДОСЛІДЖЕНЬ В ГЕОГРАФІЇ - География
  11. 1.2. ІНТЕГРАЦІЯ НАУК І СУТНІСТЬ ГЕОГРАФІЧНОГО ПІДХОДУ - География
  12. 1.3. ВЗАЄМОДІЯ СУСПІЛЬСТВА І ПРИРОДИ ТА ЇЇ ЗАКОНОМІРНОСТІ - География
  13. 1.4. ЗАКОНОМІРНІСТЬ КОМПЛЕКСНОСТІ У ПРИРОДІ І СУСПІЛЬСТВІ. ГЕОКОМПЛЕКСОЛОГІЧНА КОНЦЕПЦІЯ - География
  14. 2.2. ВИРОБНИЧО-ТЕРИТОРІАЛЬНІ КОМПЛЕКСИ І СИСТЕМИ - География
  15. 2.3. ТЕРИТОРІАЛЬНІ СИСТЕМИ РОЗСЕЛЕННЯ - География
  16. 3.1. ЕЛЕМЕНТИ І КОМПОНЕНТИ - География
  17. 3.3. ТИПІЗАЦІЯ ЗВ´ЯЗКІВ ЗА СПОСОБОМ ПРОЯВУ І ЗА КОМПОНЕНТНОЮ НАЛЕЖНІСТЮ ВЗАЄМОДІЮЧИХ ЕЛЕМЕНТІВ - География
  18. 3.4. ВЗАЄМОЗУМОВЛЕНІСТЬ ВИДІВ ЗВ´ЯЗКІВ - География
  19. РОЗДІЛ 4. ТЕРИТОРІАЛЬНІ ВІДНОШЕННЯ - География
  20. 4.1. ВІДНОШЕННЯ ВЗАЄМОРОЗТАШУВЛННЯ 1 ДОСТУПНОСТІ - География

Другие научные источники направления География:

    1. Тарасенко Н. Г.. Экономические районы Украины. Пособие для школьников, абитуриентов, студентов, учителей. 1999