География

Паламарчук М.М., Паламарчук О.М. Економічна і соціальна географія України з основами теорії: Посібник для викладачів економічних і географічних факультетів вузів, наукових працівників, аспірантів /М.М.
Паламарчук, О. М. Паламарчук — К Знання 1998. — 416 с.
4.5. ТЕРИТОРІАЛЬНА КОМПОЗИЦІЯ І ЕКОНОМІКО-ГЕОГРАФІЧНЕ ПОЛОЖЕННЯ
Територіальна композиція — це сукупність складних територіальних відношень, що визначають форму і конфігурацію системних географічних об'єктів. До останнього часу не були систематизовані види композиції, що не давало можливості формалізувати такі відношення. Спроби типізувати композиційні відношення були зроблені Г. М.Лаппо і Ю. І. Пітюрен-ком. Основою для типології Г. М.Лаппо був аналіз конфігурації опорного каркаса країни (множини великих міст, сполучених транспортними комунікаціями). Ю. І. Пітюренко виявив типи відношень територіальної композиції під час дослідження композиційних осей систем населених пунктів України. Він переконливо довів, що різні типи композиції населених пунктів (лінійно-вузлова, трикутна, радіальна, радіально-концентрична) — це певні поєднання композиційних осей. Отже. йамітився підхід для вираження відношень територіальної композиції через інші типи територіальних відношень.

7?

Композиційні осі Г.М.Лапгю розглядає як економічні лінії у тери-торіальніи структурі господарства. Матеріальною основою їх формування є природні межі (лінії морського узбережжя, великі ріки. гірські масиви тощо), вздовж яких розміщуються елементи системних географічних утворень, а також прокладені через ці елементи транспортні комунікації.

Композиційну вісь утворює послідовність елементів СТК. розташованих в одному напрямі від деякого початкового елемента. Кожний з елементів осі має не більш як два суміжники протилежної спрямованості. Отже, розташовуються елементи на одній прямій лінії. Вісь має одну спрямованість лише до початкового елемента, оскільки у довгих осях (за кількістю елементів) можливі окремі відхилення у спрямованості суміжних елементів. Для визначення осі можна використати відношення симетричності. При такому підході в осі виділяється початковий, проміжні і кінцевий елементи.
Початковий і кінцевий елементи називаються крайніми. Всі точки осі щодо крайнього елемента розташовані в одному напрямі. Проміжні елементи є точкою симетрії. Тому сукупність елементів становить вісь. якщо будь-який з них є точкою симетрії або крайнім елементом (мал. 3,1).

Поряд з прямими осями у реальній дійсності досить часто трапляються композиційні відношення у вигляді замкнутих осей (наприклад, сукупність населених пунктів, що знаходяться на кільцевій магістралі). Для замкнутої осі характерна попарна послідовна суміжність усіх елементів. Особливість цього композиційного відношення полягає в тому, що останній його елемент виступає суміжником першого елемента. Тому замкнуту вісь можна визначити як таку сукупність елементів, кожний з яких має по два суміжники (мал. 3,11).

Пряма і замкнута осі — найпростіші види відношень територіальної композиції. Вони є також частинами складніших композиційних відношень. Для розкриття суті останніх необхідно розглянути відношення територіальної взаємодії осей. Прямі осі можуть перетинатися і не перетинатися. Серед можливих перетинів осей виділимо три варіанти лише з одним спільним елементом. Перетин двох осей утворює послідовність осей або дугу, якшо спільний елемент є крайнім в обох осях. Відмінність дуги від осі полягає у відсутності єдиної спільної спрямованості елементів.

Композиційне відношення знаходження сукупності пунктів на одній некільцевій магістралі відображається за допомогою послідовності осей (мал. 3,111).

Перетин двох осей з одним спільним елементом виступає як сполучення. якщо спільний елемент в одній осі є крайнім, а в іншій — проміжним. Нарешті, спільний елемент в обох осях може бути проміжним. У цьому випадку він є вузлом осей.

Для кожної осі характерна певна спрямованість. Дві осі можуть бути односпрямованими і різноспрямованими. Односпрямованість може бути точна і неточна. Перша має місце, якшо спрямованості обох осей повністю збігаються, а друга виникає у тому разі. якщо спрямованість однієї осі частково визначає спрямованість другої (наприклад, осі північної і північно-західної спрямованості). Осі називаються паралельними, якщо нони мають одне спрямування і не перетинаються. За введенням відношення паралельності осей виникає можливість аналізу композиції довіль-

73

Мал. 3. Композиційні відношення.

Типи композицій:

І — пряма вісь; II — замкнута вісь; III — друга; IV — ґратчаста композиція; V — радіально-кільцева композиція.

Територіальні відношення у композиціях:

Ф — елемент або сукупність елементів суспільно-територіальної системи; ^^^'ч^, — суміжність;

" Ц - — суміжність з наявністю транспортної комунікації між елементами; >_^__» — симетричність;

С_ ') — межі ареалу композиції,

ної територіальної сукупності елементів. Для цього у цій сукупності виділяється група паралельних осей, серед яких фіксуються крайні осі. Дві інші лінії, що обмежують зазначену сукупність елементів, проводяться відповідно через початкові і кінцеві елементи кожної з паралельних осей. Кількість випадків зміни спрямованості в разі переходу від одної пари суміжних точок до іншої в обмежувальних лініях характеризує вертикальну або горизонтальну конфігурацію цієї сукупності.. Додаткову інформацію про композицію дає аналіз довжини кожної з паралельних осей і характеру її зміни у разі спрямованості від початкової осі до кінцевої.

74

допомогою сукупності паралельних осей можна змолелюватп ґратчастий тип композиції елементів.

Такий тип композиції виділяє, зокрема. Г. М.Лаппо, а О. Г.Топчієв запропонував його графічну модель. Якою припустити, шо будь-який елемент знаходиться на певній осі. то таке відношення уявляється як відношення прямих осей. Кожна з них належить до однієї з двох сукупностей осей. До сукупності входять паралельні між собою осі. Вони утворюють послідовність, у якій кожна вісь має симетричні осі або є крайньою віссю, тобто всі інші осі сукупності розташовані у певному напрямі від неї. Будь-які дві осі з різних сукупностей перетинаються, причому у такому разі виділяються усі три зазначені више способи перетину осей (мал. 3.1У).

Під час розгляду композиційних відношень часто фіксується певний елемент. Таким чином виділяють радіальний і радіально-кільцевий типи композиційних відношень. Опишемо другий тип відношень. В цьому випадку сукупність елементів складається з прямих і замкнутих осей (мал. З.У). Будь-який елемент сукупності належить одночасно прямій і замкнутій осям. У сукупності виділяється центральний об'єкт, який є крайнім елементом у кожній прямій осі. Інших спільних елементів ці осі не мають. Центральний об'єкт не належить до замкнутих осей. Усі елементи першої замкнутої осі водночас входять до складу прямих осей, а також є суміжними з центральним об'єктом. Аналогічні властивості мають й елементи будь-якої іншої замкнутої осі. Однак тут уже немає СУМІЖНОСТІ з центральним об'єктом, а лише наявне його розташування на одній прямій осі з кожним елементом замкнутої осі. Остання замкнута вісь є граничною, і її конфігурація визначає конфігурацію усієї сукупності. У реальній дійсності описані регулярні осі радіально-кільцевого типу у композиційних відношеннях можуть мати багато в чому формальний характер. Більш важливого значення набувають лінії, що формуються транспортними комунікаціями. Кожну таку лінію можна врахувати. Вона добре «прив'язується» до точок описаної радіально-кільцевої композиції. оскільки її елементи визначаються точками перетину замкнутих і прямих осей.

Якщо брати до уваги лише транспортні комунікації, то радіально-кільцева композиція може виявитися дещо усіченою, коли окремі прямі або замкнуті осі не лежать на транспортних комунікаціях.

Таким чином, композиційні відношення виражаються через інші типи територіальних відношень (спрямованість, суміжність, перетин та ін.).

Вони являють собою відношення територіальної взаємодії складових частин системних географічних об'єктів, тобто індивідуалізують ці об'єкти. Лише найпростіші типи територіальної композиції (прямі і замкнуті осі) МОЖУТЬ бути представлені як відношення окремих елементів.

До територіальних відношень дуже часто зараховують економіко-гео-графічне положення (ЕГП). ЕГП визначається як відношення економіко-географічного об'єкта (країни, району, міста тощо) до інших об'єктів, які лежать поза ним і чинять економічний вплив на нього. Поняття ЕГП запроваджено М.М.Баранським, подальший розвиток дістало у працях

1. VI. Маєргойза.

ЕГП можна інтерпретувати як цілісну сукупність територіальних і компонентних (у широкому розумінні) відношень досліджуваного об'єкта. У цю сукупність входять доступність (близькість) і взаєморозташування — тери-

75

торіальна складова, а також оазн матеріального вирооництпа. ресурси, шляхи сполучення тощо п компонентна складова. Тому. на наш погляд, не слід ототожнювати ЕГП з територіальними відношеннями. Для характеристики ЕГП, крім територіальних відношень використовуються композиційні відношення (центральність, періїферійність. глибинність тощо) до країни, раиону. шо включають зазначений об'єкт, а також відношення суміжності, сусідства з іншими об'єктами. Відношення взаєморозташування становлять також основу для поділу ЕГП міста на мікроположення (в адміністративному районі, області), мезоположення (в економічному районі) і макропо-ложення (країні), а ЕГП країни — на регіональне (субконтинентальне), континентальне, міжконтинентальне і світове.

При цьому кожний із зазначених видів положення включає в себе всю сукупність територіальних і компонентних відношень на певному територіальному рівні. Відповідні відношення взаєморозташування дають змогу розрізняти види ЕГП, але вони не є їх суттю. За компонентними відношеннями ЕГП поділяються на виробниче, демографічне, природно-ресурсне, рекреаційне, транспортне положення. Окремі компонентні види ЕГП також поділяються (наприклад. у транспортному положенні окремо виділяюється приморське положення).

ЕГП належить до зовнішніх та індивідуалізуючих факторів розвитку об'єкта, є передумовою і наслідком процесів територіального поділу праці і раионоутворення. ЕГП — історична, змінювана в часі категорія.

Тепер для визначення ЕГП об'єкта уже недостатньо враховувати лише економічний вплив на нього. Вкрай необхідно брати до уваги зовнішні екологічні і соціальні процеси. Тоді ЕГП трансформується в суспільно-географічне положення (СГП). СГП складається з економіко-географіч-ного, соціально-географічного і еколого-географічного положення. Розглядаючи соціально-географічне положення об'єкта, необхідно оцінити його розташування щодо баз продовольства, центрів культури, науки, торгівлі, освіти, медицини, районів рекреації тощо. В еколого-географіч-ному положенні слід урахувати близькість, характер взаєморозташування і доступності до великих забруднювачів навколишнього середовища (рудників, шахт. енергетичних об'єктів та ін.), а також до природних масивів, що виконують функції екологічного захисту.

Особливістю територіальних відношень є те, що вони не залежать від компонентної належності охоплюваних ними елементів. Тому ці відношення менш різноманітні, ніж функціональні зв'язки, і мають більш загальний характер. Розглянутими територіальними відношеннями можна користуватися і під час дослідження природно-географічних системних об'єктів. При цьому необхідно лише дещо змінити визначення відношень доступності, взаєморозташування і територіальної концентрації, ув'язавши їх з природними процесами.

вернуться к содержанию
вернуться к списку источников
перейти на главную страницу

Релевантная научная информация:

  1. КУЛЬТУРА ЄВРОПИ, ВІЗАНТІЇ - Культурология
  2. 4.5. ТЕРИТОРІАЛЬНА КОМПОЗИЦІЯ І ЕКОНОМІКО-ГЕОГРАФІЧНЕ ПОЛОЖЕННЯ - География
  3. 5.3. ТЕРИТОРІАЛЬНА СТРУКТУРА - География
  4. 6.3. ГЕОПОЛІТИЧНЕ ПОЛОЖЕННЯ - География
  5. ВСТУП - География
  6. 1.3. ВЗАЄМОДІЯ СУСПІЛЬСТВА І ПРИРОДИ ТА ЇЇ ЗАКОНОМІРНОСТІ - География
  7. 2.2. ВИРОБНИЧО-ТЕРИТОРІАЛЬНІ КОМПЛЕКСИ І СИСТЕМИ - География
  8. 4.3. ТЕРИТОРІАЛЬНА КОНЦЕНТРАЦІЯ, ГЕОГРАФІЧНА СПРЯМОВАНІСТЬ І МІСЦЕПОЛОЖЕННЯ - География
  9. 7.4. МІСЬКЕ І СІЛЬСЬКЕ НАСЕЛЕННЯ. СИСТЕМИ РОЗСЕЛЕННЯ - География
  10. 8.1. СУТНІСТЬ, ОСОБЛИВОСТІ ФУНКЦІОНУВАННЯ 1 РОЗВИТКУ СОЦІАЛЬНОЇ ІНФРАСТРУКТУРИ - География
  11. 9.2. МІНЕРАЛЬНІ РЕСУРСИ УКРАЇНИ - География
  12. 9.3. ТЕОРЕТИКО-МЕТОДИЧНІ ОСНОВИ СУСПІЛЬНО-ГЕОГРАФІЧНОГО ВИВЧЕННЯ МІНЕРАЛЬНИХ РЕСУРСІВ - География
  13. 9.5. ІНТЕГРАЛЬНИЙ ПРИРОДНО-РЕСУРСНИЙ ПОТЕНЦІАЛ УКРАЇНИ ТА ЙОГО ТЕРИТОРІАЛЬНІ ВІДМІННОСТІ - География
  14. 10.3. ОСНОВНІ СТРАТЕГІЧНІ НАПРЯМИ ВДОСКОНАЛЕННЯ СТРУКТУРІ! МАТЕРІАЛЬНОГО ВИРОБНИЦТВА - География
  15. 11.1. ТЕОРЕТИЧНІ ОСНОВИ АГРОПРОМИСЛОВОГО КОМПЛЕКСОТВОРЕННЯ - География
  16. 11.2. СТРУКТУРНІ ОСОБЛИВОСТІ АГРОПРОМИСЛОВОГО КОМПЛЕКСУ УКРАЇНИ - География
  17. 11.3. СПЕЦІАЛІЗОВАНІ АПК І ОСНОВНІ НАПРЯМИ ЇХ ЕКОНОМІКО-ГЕОГРАФЇЧНОГО ДОСЛІДЖЕННЯ - География
  18. 11.6. РЕФОРМУВАННЯ РЕГІОНАЛЬНИХ АПК В УМОВАХ ПЕРЕХОДУ ДО РИНКОВИХ ВІДНОСИН - География
  19. 11.7. МЕТОДИЧНІ ОСНОВИ ДОСЛІДЖЕННЯ РЕГІОНАЛЬНИХ АПК - География
  20. 13.1. ВУГІЛЬНИЙ ПІДКОМПЛЕКС - География

Другие научные источники направления География:

    1. Тарасенко Н. Г.. Экономические районы Украины. Пособие для школьников, абитуриентов, студентов, учителей. 1999