<<
>>

§ 6. Правове положення колонів

Дослідники римського права вважають, що колонат виник у I ст. н. е., а правове закріплення цей інститут отримав у період абсолютної монархії.

Колони (coloni) — це категорія юридично залежних людей.

У класичну епоху колон був орендарем землі, який юридично не залежав від орендодавця, а перебував з ним лише у договірно-зобов’язальних відносинах. У період імперії, коли, з одного боку, приплив рабської сили зупинився із завершенням загарбницьких війн, а з іншого — зросла смертність рабів через їх жорстоку експлуатацію, колони стали економічно важливою фігурою для господарського життя Риму. Римські землевласники почали здавати землю в оренду вільним людям дрібними ділянками за натуральний оброк чи з покладанням на орендаря обов’язку обробляти ще й землю землевласника.

Колони являли найбіднішу частину населення і не мали достатніх засобів для успішного обробітку землі, унаслідок чого змушені були позичатися у землевласників. Неможливість своєчасно повернути позику спричиняла економічну залежність колонів від орендодавців. Колон не міг залишити орендовану ділянку, не розрахувавшись із боргами. Таким чином, у III—IV ст. н. е. колонат набуває форми залежного утримання.

У період абсолютної монархії податкова політика імператора призвела до прикріплення колонів до земельних ділянок, які вони обробляли. Цінність землі визначалася з урахуванням колона, що її обробляв. Таким чином, не тільки землевласник був зацікавлений у тому, щоб колон не залишав ділянку, але й держава. З цих підстав фактична безправність колонів поступово перетворювалася на юридичну.

У IV ст. н. е. закон заборонив вільним орендарям, які сиділи на чужих землях, залишати їх. А у 357 р. було введено заборону на відчуження земельної ділянки окремо від колонів. Так з’явилася нова категорія залежних людей, що мали певну правоздатність, але вельми обмежену в її здійсненні. Колон мав право вступати в шлюб і мати майно, але якщо колон самовільно залишав землю, землевласник засобами віндикації мав право витребувати його назад, тобто правове становище колона мало чим відрізнялося від раба. Однак колони не були рабами, юридично вони залишались вільними, але прикріпленими до землі. Колонат був зародком феодалізму, а колон — попередником кріпака. Не лише сам колон, а і його діти вважалися приписаними до даного наділу. Колонат став спадковим. Зросла й особиста залежність колонів від землеволодільців, які чинили над ними суд і розправу безконтрольно.

<< | >>
Источник: В. І. Борисова та ін.. Основи римського приватного права: Підручник. — Х.: Право. — 224 с.. 2008

Еще по теме § 6. Правове положення колонів:

 1. § 8. Правове становище колонів
 2. § 35. Правовое положение перегринов
 3. § 3. Правове положення латинів
 4. . Глава 2 ПРАВОВОЕ ПОЛОЖЕНИЕ СОСЛОВИЙ
 5. § 4. Правове положення перегринів
 6. § 5. Правове положення вільновідпущеників
 7. Правовое положение человека и гражданина
 8. Правовое положение журналиста
 9. § 2. Правовое положение холопов
 10. § 34. Правовое положение latini 109.
 11. § 7. Правове положення рабів
 12. § 3. Правовое положение городского населения
 13. 3.2. Правовое положение римских граждан
 14. § 5. Правовое положение класса феодалов
 15. Тема 3 Правовое положение лиц в римском праве
 16. § 36. Правовое положение рабов 114.