<<
>>

§ 5. Правове положення вільновідпущеників

Вільновідпущеник (libertini) — це відпущений на свободу раб. За загальним правилом він формально набував правового статусу свого господаря, що відпустив його на свободу (звільнив із рабства). Однак правоздатність вільновідпущеника не збігалася із правоздатністю тієї категорії, правового положення якої він набував.

Він не міг укласти шлюб з вільнонародженою римською громадянкою аж до початку принципату, а шлюб вільновідпущеника з особою сенаторського звання заборонявся до юстиніанівського періоду. У сфері публічних відносин вільновідпущеник обмежувався у праві служити в римських легіонах, а в I ст. н. е. втратив право і брати участь у народних зборах.

Навіть після звільнення з рабства у вільновідпущеника залишалися певні обов’язки перед колишнім господарем. Вважалося, що вільновідпущеник був зобов’язаний володарю своїм громадянським життям, як син зобов’язаний батькові фізичним життям. Відносини між вільновідпущеником (клієнтом) і його колишнім господарем (патроном) називались патронатом. Фактично ці відносини були подальшою експлуатацією колишнього раба.

Вільновідпущеник був зобов’язаний надавати патрону всілякі особисті послуги, а в разі потреби — аліментувати не тільки колишнього патрона, а і його дітей та батьків. Вважалося неприпустимим висунення вільновідпущеником звинувачення проти патрона, що абсолютно позбавляло його судового захисту від свавілля колишнього господаря. Навіть після смерті вільновідпущеника його майно успадковував патрон.

Статус libertini поширювався тільки на саму особу, звільнену з рабства. Її нащадки вже вважалися вільнонародженими (ingenui).

<< | >>
Источник: В. І. Борисова та ін.. Основи римського приватного права: Підручник. — Х.: Право. — 224 с.. 2008

Еще по теме § 5. Правове положення вільновідпущеників:

 1. § 7. Правове становище вільновідпущеників
 2. § 2. Правове положення римських громадян
 3. § 35. Правовое положение перегринов
 4. § 3. Правове положення латинів
 5. . Глава 2 ПРАВОВОЕ ПОЛОЖЕНИЕ СОСЛОВИЙ
 6. § 4. Правове положення перегринів
 7. Правовое положение человека и гражданина
 8. § 6. Правове положення колонів
 9. Правовое положение журналиста
 10. § 2. Правовое положение холопов
 11. § 34. Правовое положение latini 109.
 12. § 7. Правове положення рабів